QK040K4TP
Contact Now
QK040K4TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 1 kV
Series : Qxx40xx
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-218AC Isolated
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 335A, 400A
Package / Case : TO-218-3 Isolated Tab, TO-218AC
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 80 mA
Base Product Number : QK040
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 1000V 40A TO218AC
Contact Now
TRIAC Standard 1 kV 40 A Through Hole TO-218AC Isolated