SJ6010V1TP
Contact Now
SJ6010V1TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : SJ
Current - On State (It (AV)) (Max) : 6.4 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251AA
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Base Product Number : SJ6010
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 600V 10A TO251
Contact Now
SCR 600 V 10 A Sensitive Gate Through Hole TO-251AA