VS-25TTS16STRR-M3
Contact Now
VS-25TTS16STRR-M3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.25 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Current - Off State (Max) : 10 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 16 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-263AB (D²PAK)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 25 A
Voltage - Off State : 1.6 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 45 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 150 mA
Base Product Number : 25TTS16
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 350A @ 50Hz
Description : SCR 1.6KV 25A TO263AB
Contact Now
SCR 1.6 kV 25 A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK)