SV6016N1QTP
Contact Now
SV6016N1QTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : SV
Current - On State (It (AV)) (Max) : 10.2 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D²Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 6 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 22 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 188A, 225A
Description : SCR 16A 600V HI TEMP TO263
Contact Now
SCR 600 V 16 A Sensitive Gate Surface Mount TO-263 (D²Pak)