1092A1-28V
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Current : 25mA
Millicandela Rating : 13000mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.50" (12.70mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Red
Package : Bulk
Lens Color : Red
Product Status : Active
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : -
Lens Transparency : Diffused
Series : 1092
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 28V
Base Product Number : 1092A
Description : LED PANEL INDICATOR RED 28V
Contact Now
LED Panel Indicator Red Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)