1090C5-12V
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : -
Termination Style : Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Current : -
Millicandela Rating : -
Panel Cutout Dimensions : 0.50" (12.70mm)
Type : Incandescent
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Green
Package : Bag
Lens Color : Green
Product Status : Not For New Designs
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : -
Lens Transparency : -
Series : 1090C
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 12V
Description : INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT
Contact Now
Incandescent Panel Indicator Green 12V Wire Leads - 4.6" (116.84mm)