Q16F1BXXB12E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 100mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.63" (16.00mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : 100°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Blue
Package : Bulk
Lens Color : Blue
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 10.00mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : Q16
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 12V
Base Product Number : Q16F1BXXB
Description : INDICATOR 12V 16MM FLUSH BLUE
Contact Now
LED Panel Indicator Blue Diffused 100° 12V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)