Q8R1BXXB110E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : AC
Termination Style : Solder Lug
Current : 6mA
Millicandela Rating : 1600mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.31" (7.87mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 100°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Blue
Package : Bulk
Lens Color : Blue
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 5mm, T-1 3/4
Lens Transparency : Diffused
Series : Q8
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 110V
Base Product Number : Q8R1BXXB
Description : INDICATOR 110V 8MM RECESSED BLU
Contact Now
LED Panel Indicator Blue Diffused 100° 110V 6mA Solder Lug