461-BA24H-SO
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : PC Pin
Current : 17mA
Millicandela Rating : -
Panel Cutout Dimensions : 0.25" (6.35mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Amber
Package : Bulk
Lens Color : Smoke
Product Status : Active
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : 10.00mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : 461
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 24V
Base Product Number : 461-BA24H
Description : PMI LED .250" CYLINDRICAL 24V AM
Contact Now
LED Panel Indicator Amber Diffused 24V 17mA PC Pin