Q14F1CXXR12E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 10mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.55" (13.97mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : 100°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Red
Package : Bulk
Lens Color : Red
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 10.00mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : Q14
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 12V
Base Product Number : Q14F1CXXR
Description : INDICATOR 12V 14MM FLUSH RED
Contact Now
LED Panel Indicator Red Diffused 100° 12V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)