Q14P1BXXY12E
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 50mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.55" (13.97mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 100°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Yellow
Package : Bulk
Lens Color : Yellow
Features : -
Lens Size : 10.00mm Dia
Mfr : APEM Inc.
Voltage : 12V
Base Product Number : Q14P1BXXY
Description : INDICATOR 12V 14MM PROMINENT YEL
Contact Now
LED Panel Indicator Yellow Diffused 100° 12V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)