C202B-KR-LW65
Category : Optoelectronics LCD, OLED Character and Numeric
Background Color : Black
Display Type : FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Product Status : Active
Character Size : 5.55mm H x 3.20mm W
Package : Box
Viewing Area : 83.00mm L x 18.60mm W
Series : C202B-K
Number of Characters : 40
Character Format : 5 x 7 Dots
Display Format : 20 x 2
Outline L x W x H : 116.00mm x 37.00mm x 14.00mm
Mfr : Focus LCDs
Text Color : Red
Voltage - Supply : 5V
Display Mode : Transmissive
Interface : Parallel
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Dot Size : 0.60mm W x 0.65mm H
Backlight : LED - Red
Controller Type : RW1063
Contact Now
Character Display Module Transmissive 5 x 7 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic LED - Red Parallel 116.00mm x 37.00mm x 14.00mm