M48T35Y-70MH6F
Contact Now
M48T35Y-70MH6F
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status : Obsolete
Features : Leap Year
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Series : Timekeeper®
Current - Timekeeping (Max) : 2mA @ 4.75V ~ 5.5V
Package / Case : 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Supplier Device Package : 28-SOH
Date Format : YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable : Not Verified
Mfr : STMicroelectronics
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Memory Size : -
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery : -
Time Format : HH:MM:SS (24 hr)
Interface : Parallel
Type : Clock/Calendar
Base Product Number : M48T35
Contact Now
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets