M48T35AV-10MH1F
Contact Now
M48T35AV-10MH1F
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks
Product Status : Active
Features : Leap Year
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : Timekeeper®
Current - Timekeeping (Max) : 2mA @ 3V ~ 3.6V
Package / Case : 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Supplier Device Package : 28-SOH
Date Format : YY-MM-DD-dd
DigiKey Programmable : Not Verified
Mfr : STMicroelectronics
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : -
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Voltage - Supply, Battery : -
Time Format : HH:MM:SS (24 hr)
Interface : Parallel
Type : Clock/Calendar
Base Product Number : M48T35
Contact Now
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets