MCP40D17T-502E/LT
Contact Now
MCP40D17T-502E/LT
Category : Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital Potentiometers
Digi-Key Programmable : Not Verified
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient (Typ) : 150ppm/°C
Resistance (Ohms) : 5k
Number of Taps : 128
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) : 155
Interface : I²C
Configuration : Rheostat
Taper : Linear
Number of Circuits : 1
Product Status : Active
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : SC-70-6
Memory Type : Volatile
Mfr : Microchip Technology
Voltage - Supply : 1.8V ~ 5.5V
Base Product Number : MCP40D17
Description : IC DGTL POT 5KOHM 128TAP SC70-6
Contact Now
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6