PIC16C57C-20/SP
Contact Now
PIC16C57C-20/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 20
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 72 x 8
Program Memory Type : OTP
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3KB (2K x 12)
Oscillator Type : External
Peripherals : POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16C
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16C57
Description : IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
Contact Now
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SPDIP