PIC16F84A-04I/P
Contact Now
PIC16F84A-04I/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 13
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 68 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : 64 x 8
Program Memory Size : 1.75KB (1K x 14)
Oscillator Type : External
Peripherals : POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 18-PDIP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 4MHz
Base Product Number : PIC16F84
Description : IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP