R7FS7G27H3A01CFB#AA0
Contact Now
R7FS7G27H3A01CFB#AA0
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 144-LQFP
Number of I/O : 104
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 640K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : 64K x 8
Program Memory Size : 4MB (4M x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : Renesas Synergy™ S7
Supplier Device Package : 144-LFQFP (20x20)
Data Converters : A/D 19x12b; D/A 2x12b
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Core Processor : ARM® Cortex®-M4
Speed : 240MHz
Base Product Number : R7FS7G27
Description : IC MCU 32BIT 4MB FLASH 144LQFP
Contact Now
ARM® Cortex®-M4 Renesas Synergy™ S7 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 240MHz 4MB (4M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20)