DSPIC33FJ16MC101-I/SS
Contact Now
DSPIC33FJ16MC101-I/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 15
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : dsPIC™ 33F
Supplier Device Package : 20-SSOP
Data Converters : A/D 4x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : dsPIC
Speed : 16 MIPs
Base Product Number : DSPIC33FJ16MC101
Description : IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP
Contact Now
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP