PIC12F1501-I/MC
Contact Now
PIC12F1501-I/MC
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 8-VFDFN Exposed Pad
Number of I/O : 5
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 1.75KB (1K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 12F
Supplier Device Package : 8-DFN (2x3)
Data Converters : A/D 4x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC12F1501
Description : IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Contact Now
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (2x3)