74ALVCH16525DGGRE4
Contact Now
74ALVCH16525DGGRE4
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Universal Bus Functions
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74ALVCH
Logic Type : Universal Bus Transceiver
Supplier Device Package : 56-TSSOP
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply : 1.65V ~ 3.6V
Base Product Number : 74ALVCH16525
Package / Case : 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Current - Output High, Low : 24mA, 24mA