72V3640L6BB8
Contact Now
72V3640L6BB8
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic FIFOs Memory
Package / Case : 144-BGA
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : 36K (1K x 36)
DigiKey Programmable : Not Verified
Function : Synchronous
Current - Supply (Max) : 40mA
Data Rate : 166MHz
Programmable Flags Support : Yes
Package : Tape & Reel (TR)
FWFT Support : Yes
Product Status : Obsolete
Bus Directional : Uni-Directional
Access Time : 4ns
Expansion Type : Depth, Width
Mounting Type : Surface Mount
Series : 72V
Supplier Device Package : 144-PBGA (13x13)
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Voltage - Supply : 3.15 V ~ 3.45 V
Base Product Number : 72V3640
Retransmit Capability : Yes
Description : IC FIFO SYNC 1KX36 4NS 144BGA
Contact Now
Synchronous FIFO 36K (1K x 36) Uni-Directional 166MHz 4ns 144-PBGA (13x13)