SST25VF040B-50-4C-S2AF
Contact Now
SST25VF040B-50-4C-S2AF
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 4Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : SST25
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : SPI
Write Cycle Time - Word, Page : 10µs
Supplier Device Package : 8-SOIC
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 50 MHz
Voltage - Supply : 2.7V ~ 3.6V
Package / Case : 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Memory Organization : 512K x 8
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Technology : FLASH
Base Product Number : SST25VF040
Memory Format : FLASH
Description : IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Contact Now
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 50 MHz 8-SOIC