24LC025/SN
Contact Now
24LC025/SN
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 2Kbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : I²C
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-SOIC
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 400 kHz
Voltage - Supply : 2.5V ~ 5.5V
Access Time : 900 ns
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Organization : 256 x 8
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Technology : EEPROM
Base Product Number : 24LC025
Memory Format : EEPROM
Description : IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Contact Now
EEPROM Memory IC 2Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC