BU15JA2VG-CGTR
Contact Now
BU15JA2VG-CGTR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 200mA
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 80 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 68dB (1kHz)
Series : Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package : 5-SSOP
Mfr : Rohm Semiconductor
Output Configuration : Positive
Base Product Number : BU15JA2
Description : IC REG LINEAR 1.5V 200MA 5SSOP
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP