TCR2LE33,LM(CT
Contact Now
TCR2LE33,LM(CT
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.3V @ 150mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case : SOT-553
Protection Features : Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 200mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 2 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : TCR2LE
Supplier Device Package : ESV
Mfr : Toshiba Semiconductor and Storage
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TCR2LE33
Description : IC REG LINEAR 3.3V 200MA ESV
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA ESV