ADP7118ARDZ-3.3
Contact Now
ADP7118ARDZ-3.3
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.42V @ 200mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 200mA
Current - Supply (Max) : 320 µA
Voltage - Input (Max) : 20V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Soft Start
Current - Quiescent (Iq) : 140 µA
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Series : -
Supplier Device Package : 8-SOIC-EP
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ADP7118
Description : IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC-EP