NJM12888F33-TE1
Contact Now
NJM12888F33-TE1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.1V @ 100mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Input (Max) : 6.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 200 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 66dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5 (MTP5)
Mfr : Nisshinbo Micro Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NJM12888
Description : IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 (MTP5)