TC1017-3.3VCTTR
Contact Now
TC1017-3.3VCTTR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.5V @ 150mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 90 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 58dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : Microchip Technology
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TC1017
Description : IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5