NJM2872BF33-TE1
Contact Now
NJM2872BF33-TE1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.1V @ 60mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Input (Max) : 14V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 180 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5 (MTP5)
Mfr : Nisshinbo Micro Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NJM2872
Description : IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5 (MTP5)