ADP124ACPZ-2.8-R7
Contact Now
ADP124ACPZ-2.8-R7
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.23V @ 500mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Current - Supply (Max) : 280 µA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 105 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 60dB (10kHz ~ 100kHz)
Series : -
Supplier Device Package : 8-LFCSP-UD (2x2)
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ADP124
Description : IC REG LINEAR 2.8V 500MA 8LFCSP
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-LFCSP-UD (2x2)