AP7115-33SEG-7
Contact Now
AP7115-33SEG-7
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.3V @ 150mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 80 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 70dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-353
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AP7115
Description : IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT353
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-353