REG102UA-3.3
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.27V @ 250mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 250mA
Current - Supply (Max) : 800 µA
Voltage - Input (Max) : 10V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 500 µA
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 65dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : REG102
Description : IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8SOIC
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 8-SOIC