AP7333-25SAG-7
Contact Now
AP7333-25SAG-7
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.55V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Current - Supply (Max) : 85 µA
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 75 µA
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 65dB (100Hz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-3
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AP7333
Description : IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3