UA78L12ACPK
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features : -
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Number of Regulators : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
PSRR : 42dB (120Hz)
Mfr : Texas Instruments
Supplier Device Package : SOT-89-3
Output Type : Fixed
Voltage Dropout (Max) : 1.7V @ 40mA
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Current - Output : 100mA
Voltage - Input (Max) : 27V
Package / Case : TO-243AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Output (Max) : -
Base Product Number : UA78L12
Output Configuration : Positive
Description : IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3