LP2950-33LPE3
Contact Now
LP2950-33LPE3
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 100mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 100mA
Current - Supply (Max) : 14 mA
Voltage - Input (Max) : 30V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 120 µA
Package : Bulk
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : TO-92-3
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LP2950
Description : IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3