AP7361C-25FGE-7
Contact Now
AP7361C-25FGE-7
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.44V @ 1A (Typ)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 8-UDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 80 µA
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Series : -
Supplier Device Package : U-DFN3030-8 (Type E)
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AP7361
Description : IC REG LINEAR 2.5V 1A 8UDFN