MIC5209-3.6YS
Contact Now
MIC5209-3.6YS
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 500mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.6V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Current - Supply (Max) : 25 mA
Voltage - Input (Max) : 16V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 170 µA
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-223-3
Mfr : Microchip Technology
Output Configuration : Positive
Base Product Number : MIC5209
Description : IC REG LIN 3.6V 500MA SOT223-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3