NCP785AH120T1G
Contact Now
NCP785AH120T1G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : TO-243AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 10mA
Voltage - Input (Max) : 450V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 22 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 70dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-89-3
Mfr : onsemi
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NCP785
Description : IC REG LINEAR 12V 10MA SOT89-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-89-3