MIC2940A-3.3WU
Contact Now
MIC2940A-3.3WU
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 1.25A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1.25A
Current - Supply (Max) : 70 mA
Voltage - Input (Max) : 26V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 500 µA
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : TO-263-3
Mfr : Microchip Technology
Output Configuration : Positive
Base Product Number : MIC2940
Description : IC REG LINEAR 3.3V 1.25A TO263-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.25A TO-263-3