CY7C1460AV33-167AXC
Contact Now
CY7C1460AV33-167AXC
Supply Current - Max : 375 mA
Product Category : SRAM
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : 0 C
Organization : 1 M x 36
Access Time : 3.4 ns
Package / Case : TQFP-100
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Memory Size : 36 Mbit
Packaging : Tray
Supply Voltage - Min : 3.135 V
Interface Type : Parallel
Maximum Clock Frequency : 167 MHz
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Manufacturer : Cypress Semiconductor
Description : SRAM 36Mb 3.3V 167Mhz 1Mx36 Pipelined SRAM