25LC020A-I/SN
Contact Now
25LC020A-I/SN
Supply Current - Max : 5 mA
Product Category : EEPROM
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Organization : 256 x 8
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Memory Size : 2 kbit
Packaging : Tube
Data Retention : 200 Year
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Interface Type : Serial, 4-Wire, SDI, SPI
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Manufacturer : Microchip Technology
Description : EEPROM 2K 256X8 2.5V SER EE IND