PIC32MX440F256H-80V/PT
Contact Now
PIC32MX440F256H-80V/PT
Packaging : Bulk
Product Category : 32-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style : SMD/SMT
ADC Resolution : 10 bit
Processor Series : PIC32MX4
Package / Case : TQFP-64
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Data Bus Width : 32 bit
Core : MIPS32 M4K
Data RAM Size : 32 kB
Operating Supply Voltage : 2.3 V to 3.6 V
Program Memory Size : 256 kB
Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Manufacturer : Microchip Technology
Description : 32-bit Microcontrollers - MCU 256KB FL 32KB RAM USB-OTG 80MHz 10-Bit