PIC18LF44K22-I/MV
Contact Now
PIC18LF44K22-I/MV
Packaging : Tube
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style : SMD/SMT
ADC Resolution : 10 bit
Processor Series : PIC18
Package / Case : TQFP-40
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Data Bus Width : 8 bit
Core : PIC18
Data RAM Size : 768 B
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Program Memory Size : 16 kB
Maximum Clock Frequency : 16 MHz