MC9S08LC36LK
  • 1
Packaging : Tray
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style : SMD/SMT
ADC Resolution : 12 bit
Processor Series : MC9S08LC36
Package / Case : LQFP-80
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Data Bus Width : 8 bit
Core : HCS08
Data RAM Size : 2.5 kB
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Program Memory Size : 36 kB
Maximum Clock Frequency : 40 MHz