MSP430G2201IRSA16T
Contact Now
MSP430G2201IRSA16T
  • 1
Packaging : Reel
Product Category : 16-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : VQFN-16
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Data Bus Width : 16 bit
Core : MSP430
Series : MSP430G2201
Data RAM Size : 128 B
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Program Memory Size : 2 kB
Maximum Clock Frequency : 16 MHz