FESB16CTHE3/45
Contact Now
FESB16CTHE3/45
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Ir - Reverse Current : 10 uA
Package / Case : TO-263AB
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Max Surge Current : 250 A
Vf - Forward Voltage : 0.975 V
Packaging : Tube
Vr - Reverse Voltage : 150 V
Configuration : Single Dual Cathode
Recovery Time : 35 ns
Type : Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 16 A