FESF16HT-E3/45
Contact Now
FESF16HT-E3/45
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Ir - Reverse Current : 10 uA
Package / Case : TO-220-2 FP
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Max Surge Current : 250 A
Vf - Forward Voltage : 1.5 V
Packaging : Tube
Vr - Reverse Voltage : 500 V
Configuration : Single
Recovery Time : 50 ns
Type : Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 16 A