PMEG4002AESFYL
Contact Now
PMEG4002AESFYL
  • 1
Technology : Si
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 3 uA
Package / Case : SOD-962-2
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Configuration : Single
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 40 V
Vf - Forward Voltage : 250 mV
Ifsm - Forward Surge Current : 3.5 A
If - Forward Current : 200 mA
Product : Schottky Rectifiers
Manufacturer : Nexperia
Description : Schottky Diodes & Rectifiers 40V 0.2A MEGA Schottky