VS-42CTQ030STRLPBF
Contact Now
VS-42CTQ030STRLPBF
  • 1
Technology : Si
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 3000 uA
Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Configuration : Dual Common Cathode
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 30 V
Vf - Forward Voltage : 0.57 V at 40 A
Ifsm - Forward Surge Current : 1100 A
If - Forward Current : 20 A